Turbūt atsimenate mano neseną filmuką, kur aš pykau, kad išėjus mūsų naujai knygai ir pastebėjus kolekcininkų susidomėjimą ja, lenkų aukcionai tyčia ar netyčia spekuliuoja šiuo susidomėjimu, aukcione išstatydami neva neaprašytas mūsų kataloge monetas. Todėl įspėjau numizmatus, kad sektų aukcionus tik atsivertę mūsų knygą, lygintų aukcione išstatytų monetų paveikslėlius su knygoje pateiktais ir mažiau dėmesio kreiptų į monetų aprašymus aukcionuose, ypač jei ten rašoma, kad išstatyta mūsų kataloge neaprašyta moneta.Na, o kadangi aukcionai mini mūsų katalogą, tiesiog jaučiu pareigą taisyti jų klaidas. Iš paveikslėlio supratote, kad kalbėsiu apie lenkų Žešuvo aukcioną.
Taip, balandžio 26 d. Žešuvo aukcionų namų organizuojamame aukcione, kaip matote, bus išstatyta net 51 Žygimanto Senojo lietuviška moneta. Didžiąją dalį jų aukciono šeimininkai identifikavo pagal mūsų katalogą, tačiau rasite ir tokių monetų, kurių mūsų katalogo numeriai kažkodėl nepateikti arba parašyta, kad moneta neaprašyta mūsų kataloge. Ir šiuo filmuku padėsiu Žešuvo aukcionui, patikslindamas šias pozicijas ir pabandysime šių monetų paieškoti mūsų knygoje. O gal rasime? Tada galėsim galvoti, kad monetų knygoje ieškojo pradedantysis, dar su mūsų katalogu nesusipažinęs aukciono darbuotojas ir aukcionas turės tik padėkoti už mūsų patikslinimus. Taigi, pradedame.
Matote 515 aukciono lotą, kurime išstatytas 1535 m. lietuviškas grašis. Nors kiti aukcione išstatyti lietuviški Žygimanto Senojo grašiai apibūdinti pagal mūsų knygą, čia nepateiktas mūsų katalogo numeris, todėl ištaisysime šį netikslumą. Matote S raidę po Vyčiu, reiškia, iš anksto galima nusiteikti, kad tai reta moneta. 3 Erelis, 5 Vytis pagal mūsų knygą, ir monetą nesunkiai rasime kaip G9 B mūsų knygos 296-297 psl. Atsivertę pamatysite, kad mes monetai suteikėme II retumą, tai tikrai reta moneta, ir jos kaina, nežiūrint į ne geriausią monetos stovį, tikrai ženkliai augs.
521 aukciono lotas. Kaip teisingai parašyta pavadinime, tai 1510 m. lietuviškas pusgrašis. Aprašyme atkreiptas dėmesys, kad data taisyta, ypač tai matosi paskutiniame datos skaitmenyje, kur nulis taisytas iš devyneto – matosi devyneto apatinė dalis. Ankstesniuose filmukuose pasakojau, kad galbūt tokia moneta inspiravo žinomą lenkų katalogų klaidą – atseit 1519 pusgrašį su gotikine legenda. Tokios monetos iš tiesų nėra, tačiau ši klaida vis perrašoma ir keliauja iš katalogo į katalogą nuo grafo E. Hutten-Čapskio laikų iki naujausių lenkiškų katalogų. Na, o šią monetą irgi nesunkiai rasite mūsų knygoje. Tai H36 E, tik reikia atsiversti 79 mūsų knygos puslapį. 525 aukciono lotas. 1511 m. lietuviškas pusgrašis. Vėl aprašyme rodoma, kad moneta neaprašyta mūsų kataloge, ir vėl tai netiesa. Matote, paveikslėlyje atskirai parodytas valdovo vardas ir atkreipiamas dėmesys, kad D raidė taisyta iš veidrodinės. Ir tokią monetą lengvai rasime mūsų knygos 87 psl. Tai H39 J1.
531 lotas. 1514 m. lietuviškas pusgrašis. Vėl aprašyme teigiama, kad moneta neaprašyta mūsų kataloge, ir atkreipiamas dėmesys, kad reverso legendoje žodyje DVCIS po I raide yra ratukas. Atkreipkite dėmesį, kad nesimato reverso legendos pabaigos, ji dėl kalybos broko – monetos decentruotės paprasčiausiai nepateko ant monetos ruošinio.
Tačiau 1514 m. pusgrašį, kur reverso legendoje žodyje DVCIS po I raide yra ratukas, tikrai lengva surasti mūsų knygoje. Pažiūrėkite patys – tai H43 E5 mūsų knygos 125 psl. Palyginus monetų reversus nebus abejojančių, kad knygoje pavaizduota tokia pati, vienaspaudžio reverso moneta. Ir, nors aukcione išstatytoje monetoje nesimato daug detalių, lygindami su moneta, pavaizduota knygoje, galime jas mintyse atstatyti. Ištaisėme ir šią klaidą.
539 lotas. 1518 m. moneta. Vėl rašo, kad ji neaprašyta mūsų kataloge ir atkreipia dėmesį, kad valdovo varde yra taisymas, po G raide matoma S raidė. 7 Vytis ir 3 Erelis mūsų knygoje. Po datos dvitaškis, dvitaškis ir reverso legendos pabaigoje. Paieškokime tokios monetos mūsų knygoje.
Rasti tikrai nesunku. Matote, identiški reversai su tokiu taisymu valdovo varde aprašyti net dviejose pozicijose, H55 H ir H55 J 150 knygos psl., o aukcione išstatyta moneta idealiai atitinka H55 H aprašymą. 151 knygos puslapyje matysite, kad H55 H poziciją iliustruoja monetos iš Lietuvos Nacionalinio muziejaus rinkinių nuotrauka. Dar viena klaida ištaisyta, einame toliau.
543 lotas. 1519 m. pusgrašis. Matote, tikrai daug taisymų ir monetos averso ir reverso legendose ir vėl kažkodėl rašoma, kad moneta neaprašyta mūsų kataloge.Aprašyme atkreipiamas dėmesys tik į raidės V iš raidės A taisymą žodyje LITVANIE, nors taisymų yra ir daugiau. 7 Vytis pagal mūsų knygą. Atkreipkime dėmesį, kad aiškiai matosi 6 plunksnos Erelio sparne, reiškia, tai 8 pagal mūsų knygą Erelis ir paieškokime tokios monetos mūsų knygoje.
165 psl. randame H63 M poziciją, 166 psl. yra šios monetos paveikslėlis. Matote, mes aprašėme daugiau taisymų monetos legendose, nei aukciono šeimininkai, ir be vargo šiuos taisymus rasime monetos iš aukciono paveikslėliuose. Taigi, tai H63 M, ištaisėme ir šią klaidą.
552 lotas. 1523 m. lietuviškas pusgrašis. Vėl rašo, kad tai mūsų kataloge neaprašyta moneta. Ir iš karto matau klaidą aprašyme. Ne, tai ne 14, o 15 Erelis pagal mūsų knygą. Manau, kad tai ir yra klaida, neleidusi aukciono šeimininkams rasti tokią monetą mūsų knygoje. Paieškokime mes.
237 knygos psl. Aukcione išstatytą monetą atitinka H87 F pozicija. Taigi, ištaisėme dar vieną klaidą. Kol kas sekasi nesunkiai identifikuoti visas monetas, kurios aukcione išstatytos kaip neaprašytos mūsų kataloge.
O čia labai įdomus atvejis. 553 lotas. Pavadinime pateiktas kaip 1523 m. pusgrašis, tačiau ar iš tiesų tokia data? Matote, paskutinio skaitmens viršus nusitrynęs, o 10 Vytis ir 15 Erelis pagal mūsų knygą buvo naudojami ir 1523 ir 1525 metais. Gal aukciono šeimininkai suklydo nustatydami datą?
Padidinkime monetos averso paveikslėlį. Matote, aiškiai matoma tik apatinė datos paskutinio skaitmens dalis ir ji mums mažai padės. Knygoje pavartome puslapius, ieškodami panašaus 1525 m. pusgrašių averso. Pavyzdžiui, H94 E 249 psl. Palyginkime juos. Kairėje – monetos iš aukciono, o dešinėje, 1525 H94 E pusgrašio iš knygos atvaizdai. Turbūt nekyla klausimų, kad jie vienaspaudžiai. Reiškia, ir aukcione išstatyta 1525 m. moneta. Ir dabar galime nustatyti jos numerį. Tai – H94 A iš 248 knygos psl.
Na, ir paskutinė moneta, kur vėl aprašyme randame, kad ji atseit neaprašyta mūsų kataloge. 563 lotas. 1528 m. pusgrašis. Matote, aprašyme akcentuota, kad reverso legendoje žodyje LITVANIE yra V raidės taisymas iš A. Ir iš karto matau klaidą aprašyme: ant monetos žodis MONETA, o ne MONEA, pažiūrėkite paveikslėlyje. Ir vėl atsiverskime mūsų knygą.
264 knygos psl. H97 C1. Raidės V taisymas atitinka, tačiau knygoje dar matome, kad taisyta ir A raidė, o to nesimato ant monetos iš aukciono, nes A raidė stipriai nutrinta. Belieka vėl palyginti monetų reversus tokiu pat metodu, kaip tik ką matėte, nagrinėjant praeitą monetą.
Dabar dešinėje – moneta iš aukciono, kairėje – H97 C1 iš knygos reversas. Ir vėl abejonių nekyla – monetų reversai vienaspaudžiai, reiškia aukcione – H97 C1 iš 264 psl. mūsų knygoje. Taigi, vėl Jums pamoka: šiuo filmuku lengvai suradome devynis mūsų katalogo numerius, kurių trūko aukciono lotų aprašymuose. O tai reiškia, kad, jeigu neseksite aukciono pasiūlos su atversta mūsų knyga ir netikrinsite aukciono pateiktos informacijos, tik pagal šiame filmuke pateiktus pavyzdžius devynis kartus lengvai galite apsigauti ir nukentėti finansiškai. Ir tai būtų dar devynios iliustracijos postulatui “Buy the book before the coin“. O aukcionas, manau, turėtų būti dėkingas, kad šiuo filmuku devynis kartus patikslinau lotų aprašymuose pateiktą informaciją. Tiek šiandien. Gero Jums kolekcionavimo.